SMERokratizmus: Róbert Fico a cesta k moci (I. diel)

Autor: Michal Garaj | 12.1.2014 o 19:48 | (upravené 12.1.2014 o 20:54) Karma článku: 16,02 | Prečítané:  877x

Od komunizmu k demokracii. Od demokracii k SMERokratizmu. Tak ako bola Európska Únia pred svojou lisabonskou revíziou postavená na svojich základných pilieroch maastrichtského chrámu, podobne aj SMERokratizmus sa na svojej ceste k úspechu postupne vyvíjal a od svojho zrodu sa stal komplexom niekoľkých základných pilierov, na ktorých pevne stojí. Všetko by malo mať svoj začiatok a aj koniec. Podobne to bude aj so  SMERokratizmom, otázne je, kedy.

Základným predpokladom, ktorý ženie Róberta Fica od čias, kedy prvýkrát vstúpil na polia politiky je túžba po moci a najlepšie v neobmedzenej forme. Na tom nie je nič zvláštne. Každý politik alebo strana túži po moci. U Róberta Fica táto túžba výrazne prevládala a stále prevláda nad všetkými ostatnými, ktorá dozrela až do dnešných rozmerov. Na svojej ceste k moci bolo potrebné vytvoriť politickú stranu, ktorá bude vo svojej časti politického spektra jedinou alternatívou. Zrod SMERu bol logickým vyústením udalostí, ktoré sa v ľavicovej politike udiali. Pokryť celú agendu tak, aby aj ten najmenší detail neostal bez povšimnutia a nedať priestor ďalším. Niektorí sa o to postupom času opäť pokúšajú, ale pokiaľ je tu Róbert Fico, snaha je márna. Prvá dôležitá výhra je tak na svete. Po upratovaní na svojom vlastnom dvorčeku je potrebné nazrieť cez plot aj ku svojim susedom. Najskôr len nebadane pozorovať a tváriť sa neutrálne. Potom, keď príde správna chvíľa, svojim susedom postupne likvidovať ich vlastné politické polia a pripájať ich k tomu svojmu. Začať bolo treba tými čo sa nachádzali najbližšie k pozemku SMERokratizmu. Tými boli kedysi HZDS a SNS, koaliční partneri prvej premiérovej vlády. Prečo sa, ale neskôr deliť, keď môžeme mať všetko pre seba. Pole pôsobnosti HZDS bolo celkom pripojené, na poli SNS ešte niečo ostalo. Zdá sa však, že to čo tam ostalo nedokáže urodiť nič zmysluplné pre voličov, navyše, keď z tejto časti si svoj podiel ukrojil aj Marián Kotleba. Tam kde Róbert Fico dosiahol všetko čo chcel a už nie je čo ukradnúť, treba sa posunúť k ďalším a ďalším susedom. Tento raz sa zameral na strany kresťansko-demokratické. Logický krok, keď si uvedomíme aká je štruktúra obyvateľstva. Vôbec by ma neprekvapilo, keby sa Róbert Fico rozhodol doplniť súčasný názov strany o slovíčko kresťanská. Nový by tak mohol byť: SMER – kresťanská sociálna demokracia. Jedno slovíčko by predsa nikomu neprekážalo. Prezidentské voľby celkom potvrdili túžbu zväčšovať svoju moc. Do budúcna ostane už len jedno pole, ktoré SMERokratizmus bude mať v pláne obsadiť a to liberálne. Hoci má v súčasnosti menšiu veľkosť, nevadí, Róbert Fico chce predsa ovládať všetko.

 

Napriek tomu, že SMERokratizmus ešte neovláda všetky územia politického straníckeho spektra, ostáva mu len krok, aby ovládol všetky dôležité posty v štáte. Najhoršie na tom je, že legitimitu má od občanov, voličov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?