Každý môže byť prezidentom

Autor: Michal Garaj | 7.1.2014 o 12:08 | (upravené 7.1.2014 o 12:26) Karma článku: 6,19 | Prečítané:  493x

Blížiaci sa termín prezidentských volieb vzbudzuje pozornosť  tých občanov, ktorí plánujú využiť svoje volebné právo. Pasívne alebo aktívne. Od oznámenia kandidatúry prvého kandidáta prešiel určitý čas a viacero ďalších zvažovalo svoju účasť. Niektorí zvažovali naozaj poctivo, najmä, keď vo voľbách do VÚC zvíťazil  v banskobystrickom kraji Marián Kotleba, ktorému sa nedávala šanca ani na postup do druhého kola. Jedným možno otvoril oči v ceste za úspechom, druhým zas mohol prekaziť svoje plány a spôsobiť miernu nervozitu.

Počet kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky postupne dosiahol dvojciferné číslo. Slušný počet, pokiaľ sa jedná  “len“ o post prezidenta. Do priameho súboja sa dostanú ľavičiari a pravičiari, komunisti a disidenti, občianski alebo politickí kandidáti. Spektrum je široko zaplnené a len ťažko možno hľadať prázdne miesto na politickej mape, ktoré by nemalo svojho kandidáta. Pozitívom je aspoň fakt, že občania, ktorí sa rozhodnú ísť voliť, budú mať z čoho vyberať, a tí čo sa rozhodnú z akéhokoľvek dôvodu nevoliť,  sa nebudú môcť vyhovoriť na nedostatok kandidátov.

Kvantita nie vždy nahrádza kvalitu. Môže byť každý zo súčasných prezidentských kandidátov skutočne aj hlavou nášho štátu? Akými vlastnosťami, prednosťami a skúsenosťami by mal disponovať nový prezident? Prinajmenšom by to mal byť kandidát všeobecne prijateľný pre čo najväčší počet občanov, mal by mať chuť skutočne pracovať pre Slovensko, nebyť len niekoho prisluhovačom,  byť akceptovaným a rešpektovaným predstaviteľom nie len na domácej politickej scéne, ale aj na tej zahraničnej a samozrejme byť skutočným symbolom  a hlavou štátu. Koľkí zo súčasnej “súpisky“ by sa v týchto stručných požiadavkách mohli nájsť? Jeden? Dvaja? Traja? Všetci alebo nikto z nich? Odpoveď si zrejme vyloží každý sám.

 

Na záver mám ešte jeden možný spôsob, akým by sme si mohli vyberať prezidentských kandidátov, no nielen tých, aj všetkých ostatných. Nedávno skončené reality show na súkromných televíziách sú výborným námetom, len s rozdielom získanej hlavnej výhry, ktorou by nebol dom, auto alebo finančná výhra. Víťaz by sa stal prezidentom. Hoci by sa nám zrejme kandidáti v reality show po čase celkom sprotivili, aspoň by sme ich videli v skutočnom svetle a nie len prostredníctvom bilboardov, prázdnych sľubov alebo nudných diskusných relácií. Z toho by sme mohli aspoň čiastočne usúdiť, kto môže a kto nemôže byť prezidentom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?